Rank Math – wtyczka do optymalizacji WordPressa lepsza niż Yoast?

rank-math-screen

WordPress, pomimo że jest całkiem nieźle przemyślany pod kątem SEO, potrzebuje dodatkowej wtyczki, by dopracować optymalizację strony. W moim przypadku tą dodatkową wtyczką był zawsze Yoast. Tak, są inne alternatywne, ale zawsze czegoś im brakuje a z Yoastem sprawa optymalizacji jest zazwyczaj szybka i prosta.

Z drugiej strony, Yoast nie jest bez wad. Darmowa wersja ma kilka ograniczeń, a płatna wersja jest droga (ponad 105 dolarów za jedną licencję).

Wygląda na to, że w końcu pojawiła się godna konkurencja. Rank Math to darmowa wtyczka SEO, która na początku marca została nawet produktem dnia w serwisie Product Hunt.

Jak na razie zbiera głównie pozytywne opinie, dlatego postanowiłem sprawdzić czy rzeczywiście jest tak dobra.

Instalacja

Instalacja trwa chwilę, bo musimy przejść przez kilka kroków kreatora.

W pierwszym kroku importujemy ustawienia innych wtyczek, w tym Yoasta. Co ważne, później Yoast jest automatycznie deaktywowany i domyślną wtyczką SEO jest Rank Math. Tutaj należy zwrócić uwagę, czy import ustawień z Yoast się udał (szare pole). Na razie testowałem wtyczkę na kilku stronach i na jednej z nich był problem z importem danych meta ustawianych w Yoast przez co nie przeniosły się ustawione wcześniej title.

rank-math-import

Następnie łączymy wtyczkę z Search Console:

rank-math-search-console

Ustalamy co ma być ujęte w sitemapach:

rank-math-posts

Na koniec możemy zmienić ustawienia kilku dodatkowych opcji:

rank-math-seo-tweaks

To tyle z podstawowych opcji. Warto od razu przejść do ustawień zaawansowanych, bo jest tu kilka ciekawych rzeczy:

rank-math-rozne

Poza uzupełnieniem ALTów możemy w tym kroku włączyć mikroformaty i wybrać ich rodzaj w zależności od charakteru naszej strony (produkty, artykuły, przepisy itd.).

Więcej opcji

Wtyczka daje dużo więcej możliwości. Po przejściu do panelu wtyczki możemy sprawdzić jakie są dostępne moduły i ich ustawienia. Jest ich sporo.

Z ciekawszych rzeczy, mamy moduł 404, który daje nam informacje jeśli użytkownik przeszedł na podstronę a ta zwróciła błąd 404.

Jest moduł AMP, moduł do optymalizacji pod graf wiedzy i lokalne seo, moduł przekierowań (w Yoast jest w wersji premium) czy wspomniany wcześniej moduł obsługujący mikroformaty.

rank-math-pulpit1

Mamy też oczywiście moduł odpowiedzialny za sitemapy czy moduł analizy SEO.

rank-math-pulpit2

Co do analizy SEO to jest to opcja podobna do rozwiązania z Yoast tzn. na podstronie danego posta mamy podpowiedzi do optymalizacji. Musimy najpierw podać najważniejsze słowa kluczowe, dopiero wtedy przeprowadzana jest analiza:

optymalizacja-posta-flash-crash

Mamy również podgląd wyniku na listingu postów – dochodzi tu nowa kolumna, która poza oceną SEO ma też informacje o liczbie linków.

rank-math-listing

Czy taki audyt generowany przez wtyczkę jest coś wart to inna dyskusja. W przypadku Rank Math muszę sprawdzić to na większej liczbie projektów.

Jeszcze więcej opcji

Na stronie wtyczki zebrana została lista 63 zalet i możliwych zmian, które można wprowadzić z jej pomocą. Jest też porównanie możliwości Rank Math, Seo Yoast i AIO SEO. Warto sprawdzić:

https://rankmath.com/wordpress/plugin/seo-suite/#features

Pierwsze wrażenia

Bardzo pozytywne. Dostajemy do dyspozycji darmową wtyczkę z wieloma opcjami, których często konkurencja nie ma lub ma je w wersji płatnej. Podoba mi się, że z pomocą wtyczki można zająć się rzeczami podstawowymi (optymalizacja title, description itd.) jak i bardziej zaawansowanymi (mikroformaty, przekierowania, moduł 404 i masa innych).

Czy w przyszłości zamiast po Yoast będę sięgał po Rank Math? Patrząc na możliwości jakie daje Rank Math są na to duże szane, ale najpierw chcę przez dłuższy czas przetestować wtyczkę na kilku projektach, by lepiej sprawdzić jej możliwości. Może w przyszłości napiszę osobny tekst o jej najciekawszych możliwościach.

2 thoughts on “Rank Math – wtyczka do optymalizacji WordPressa lepsza niż Yoast?”

  1. Ostatnio się zastanawiałam nad tym, czy będzie sensowna alternatywa dla yoasta. Np mega plus za możliwość ustawienia z automatu noindex dla pustych kategorii i tagów. Tego mi głównie brakuje w yoaście. A jeszcze fajniej by było moc ustawić noindex dla tagów tylko z jednym wpisem.
    Na co dzień używam premium seo by yoast i przyznam, że jest zdecydowanie za mała różnica między funkcjami, żebym zdecydowała się odnowić licencję.

    1. To prawda, patrząc na możliwości jakie ma wtyczka to będzie można zaoszczędzić te parę stówek 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *