Szukanie tematycznych domen z pomocą Domcop

domcop-wyniki

Dobrych domen nigdy dość. Mogą być wykorzystane w różnym celu – czy to na zaplecze, do przekierowania czy do postawienia serwisu typowo pod ruch i zarobek (afiliacja, reklamy itd.).

Pracuję nad projektem, przy którym muszę znaleźć kilka niemieckich domen o konkretnej tematyce. Wrzucam parę ciekawych screenów, by pokazać jak to wygląda od kuchni.

Do szukania używam narzędzia domcop.com, które ma opcje pozwalające na wyszukanie domen wg tematyki. Jest ono płatne (100$ miesięcznie). Są też darmowe alternatywy. Sam sposób szukania domen opisany niżej to jeden z wielu możliwych, różni specjaliści przykładają wagę do innych rzeczy.

Domeny do wyboru

Możemy szukać domen w trzech różnych grupach:

  • expiring – domeny, które niedługo wygasają. Opcja dla osób, które chcą przechwycić domenę zaraz gdy będzie dostępna
  • expired – domeny, które wygasły w ciągu ostatnich 10 dni
  • archived – pełne archiwum wygasłych domen.

dom-cop-rodzaje-domen

Tematyka

Niektórzy wykorzystują całkowicie nietematyczne domeny z dobrymi efektami. Jednak osobiście wolę poświecić trochę więcej czasu i znaleźć domeny o odpowiedniej tematyce. Na takiej domenie dużo łatwiej pracować, szczególnie jeśli chcemy ją wykorzystać do czegoś więcej niż zaplecza.

Mamy kilka opcji, które w tym pomogą.

Opcja domain industry klasyfikuje domeny na bazie słów kluczowych w nazwie. Niezbyt dokładne, ale pozwala wstępnie zawęzić listę i od czasu do czasu trafić coś ciekawego przy pierwszym szukaniu:

domain-industry-domcop

Możemy też sami doprecyzować, jakie słowo lub fragment słowa powinny zawierać domeny:

slowo-kluczowe-domena

Z tej opcji korzystam często. Zazwyczaj mam listę kilkunastu słów charakterystycznych dla danej branży i szukam domen, które zawierają te słowa.

Ciekawą opcją jest szukanie po TTF – Topical Trust Flow (parametr Majestic, który kategoryzuje linki wg ich tematyczności). Mamy do wyboru pełne drzewo kategorii tematyki z Majestic. Możemy szukać domen z tematycznym podlinkowaniem o podanej przez nas minimalnej wartości.

topical-trust-flow

Pomocny jest też podgląd Topical Trust Flow w wynikach. Pozwala to szybko wychwycić domeny z niechcianymi linkami w profilu np. ze stron porno i innych, które nam nie odpowiadają. Wszystko podane od razu, bez wchodzenia w profil linku.

domcop-tematykalinkow

Zazwyczaj szukam domen wykorzystując każdą opisaną wyżej metodę osobno. Nie używam ich razem, bo za mocno zawęża to wyniki (chyba że pracuję na bardzo dużej puli domen). Po prostu biorę jedną grupę, uzupełniam o inne parametry jakościowe i przeglądam wyniki.

Pozostałe parametry

Dużą zaletą jest to, że Domcop daje opcje filtrowania wyników po ustawieniach najpopularniejszych narzędzi. Ktoś woli szukać po parametrach Ahrefs niż Majestic? Nie ma problemu. Wybór opcji jest spory:

narzedzia-parametry

Możemy wybrać oczywiście interesujące nas rozszerzenie domeny:

rozszerzenia-domen

Ale niektóre serwisy niemieckie mogły być tworzone nie na domenach .de a .com czy .org czy też innych. Możemy spróbować wyłapać i je z pomocą opcji językowych:

jezyki-domcop

Jeśli w wynikach mamy dużo niechcianych domen jak np. domeny spamowe albo domeny o za słabych parametrach to pomocne są tutaj poniższe opcje. Pozwalają np. zawęzić wyniki do domen znajdujących się w rankingu Similar Web lub Majestic Million, czy też usunąć domeny oznaczone jako spam.

domcop-pozostale-parametry

Wyniki

Filtracja daje wyniki domen z szeregiem parametrów po których można sortować:

domcop-wyniki

Dalsza obróbka

Po otrzymaniu przefiltrowanej listy zostaje dalsza, żmudna praca – przeglądanie historii domeny w web archive, dokładne sprawdzenie linkowania każdej z domen. Jednak dzięki mnogości opcji zawężenia nie tylko po parametrach, ale też po tematyce jak pokazałem wyżej, możemy dostać mniejszą, lepszą jakościowo grupę domen do sprawdzenia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *